S3 Parts National Trial Championship Colmore Cup Trial - 19th February 2023

Announcement: The Stratford upon Avon Club will organise an ACU S3 National Trial Championship Round to be held under the National Sporting Code. The Standing Trials Regulations of the ACU, the ACU S3 Parts National Trials Championship Regulations and any final instructions that may be issued.
Eligibility: All riders/passengers must hold a current ACU/SACU Trials Registration or an ACU/SACU competition licence. Any rider/passenger from another FMN MUST produce a licence issued by their FMN together with start permission and proof of personal accident insurance.
Entries: To be submitted ONLINE ONLY by Monday 8th February 2023 with an entry fee Of £30.00. ONLINE ENTRIES ONLY AT www.mc-trials.co.uk Entry fees will only be returned if the event is cancelled..
Entry limited to 120 riders.
Start: Cowpasture Barn, Longlands Farm, Nr Chipping Camden GL55 6LJ (GR 165,416)
The first rider will start at 09.01 and the remainder as per Championship Regulations.
Start Order. At the discretion of the organiser.
Riders will start in the following group order.
Time Allowance for the trial is 6 hours.

Course: One lap of approximately, 22 miles

Classes - Route 1 (Hardest Route)

Classes - Route 2 (Easier Route)

Entries are now closed

Payment will be processed via Stripe and payments will be made to accounts@sbmctrials.co.uk.


Provisional Results for the 2023 Colmore Cup can be found Here

Entries

No.NameClubMachineClassStart Time
1Darren WasleyHillsborough MCCGas Gas 300Class D09:01
2Darren GillRichmond YorkshireVertigo 250Class D09:02
3John Bannister Bradford. VertigoClass D09:03
4Steve Swanson Nene Valley John Lee BetaClass D09:04
5Phil SellorsSheffield & HallamshireGas GasClass D09:05
6Barry RoadsYeo Vale Beta 200Class D09:06
7Darren ButcherStroud Valley VertigoClass D09:07
8Simon HiscockDarwen MccMontesaClass D09:08
9Philp Martin Bognor Regis Vertigo Class D09:09
10Marcus FaulknerBognor Gas GasClass D09:10
11Ian WakefordWaltham Chase MCCVertigoClass D09:11
12Mick ThompsonBridport & Weymouth Beta 250Class D09:12
13Andy RidleyRedditch MCCVertigoClass D09:13
14John Holland BassenthwaiteBeta 300Class D09:14
15Tony Cowley Manchester 17Vertigo 300Class D09:15
16John Cowley Cambridge Matchless MCCNitro 300Class D09:16
17Keith JenkinsLeamington VictoryTrs 250Class D09:17
18Kevin Nolan ThamesVirtigo 300Class D09:18
19Steve Clift Dudley And District MCCGasGas300Class D09:19
20Philip DuckerOxford Vertigo 250Class D09:20
21Stuart RobinsonNorth Berks MCCBeta UK 250Class D09:21
22Tom HanksEarl ShiltonGas Gas 250Class D09:22
23Neil SwannStafford AutosGas Gas 250Class D09:23
24Paul HadinghamNene ValleyBetaClass D09:24
25Paul MillhouseNene ValleyVertigo 300Class D09:25
26Dean BasfordEvesham BetaClass D09:26
27Martin HawyesBerkhamstedGas GasClass D09:27
28Tony BuckleyLlangollenVertigo 250Class D09:28
29Huw PriceBro Cader MCCGas Gas 300Class D09:29
30Phil HoughtonLlangollen MCCGas Gas 300Class D09:30
31Paul NicholsonDurham County Trials ClubMontesa 301RRClass D09:31
32Graham MarfleetWest Essex MCCGasgasClass D09:32
33Mark HuntEarl Shilton Vertigo Class D09:33
34Paul HerbertOswestry Gasgas Class D09:34
35Shane HarveyEarlshilton Trials ClubMontesa 260Class D09:35
36Alistair AllanCambridge MatchlessBeta 300 EvoClass D09:36
37Gary JohnsonEarl ShiltonTRS Gold 250Class D09:37
38Julian CollinsNene Valley MCCGas Gas 250Class D09:38
39Ben RollsStafford AutoGasGasClass D09:39
40Jack HarrisStourbridge TrsClass D09:40
41Tony GushLlangollenGas Gas 300Class D09:41
42Badger OwenLlangollenTrs250Class D09:42
43Michael JamesNorth BerksVertigo Busto 300Class D09:43
44IAN PEBERDYNormandy MCCTriumph 400Class D09:44
45Rob HoylesWaltham Chase MCCGasGas 300Class D09:45
46Vinny BranchDalton Grass Track Club Gas Gas 300 Class C09:46
47James BrownSheffield And HallamshireTRSClass C09:47
48Sam AthertonManchester 17 MCCJSM GasGasClass C09:48
49Luke HoraNorth BerksMontesa 300Class C09:49
50Katy SunterRichmond MCJSM Gas GasClass C09:50
51Louise AlfordLincoln MC & CCJSM Gas Gas 250Class C09:51
52Daniel Tuley Lincoln MC & CCGasgas Class C09:52
53Tony MartinHookwoods Trials ClubYamaha TYZClass C09:53
54Josh BrownRichmondBetaClass C09:54
55Joff RoseExmoorGas GasClass C09:55
56Michael Mcniven Bassenthwaite DmcAcklams Beta 300Class C09:56
56Neil JacksonMacclesfield TrsClass D09:56
57Iain RobinsonMacclesfield Club Gasgas 300Class C09:57
58Victoria PayneKingswood MCCActive MRS ShercoClass C09:58
59Jolyon WaltersThames MCCTRS 300Class C09:59
60Tom StonellStratfordBeta Evo 250Class C10:00
61James GristHookwoods Trials ClubSherco Class C10:01
62Mathew HaighBritish Army Motorsport/Richmond Motor CSherco 300Class C10:02
63Ray PekalaNorth BerksTrs 250 RrClass C10:03
64James Gammons Bognor Vertigo Class C10:04
65Sam Cave Leamington Victory MCCTrs 280Class C10:05
66Ronnie DayNorth East London GasgasClass C10:06
67Alicia RobinsonNorth Berks MCCBeta UK 250Class C10:07
68Tom Mills 112025Montesa 2RTClass C10:08
69Dan Hole North Berks MCCBeta UkClass C10:09
70Nate RobinsonNorth Berks MCCBeta 125Class C10:10
71Lewis HarrisonRichmond MCVertigo R2Class C10:11
72Tom AustinStafford AutoHonda TLR200Class C10:12
73Josh BrameDerby Pathfinders Beta Evo 250Class C10:13
74Stephen Douglas Milton BuzzardsMontesa 4rt 260Class C10:14
75Dan BowerMacc TCTRRSClass C10:15
76Rory MillhouseNene ValleyVertigo NitroClass C10:16
77Jamie Berry Nene Valley 300 Vertigo Class C10:17
78Nathan BasfordEveshamTRSClass C10:18
79Martin Carter HookwoodsVertigo Class C10:19
80Alex MuirheadNorth Berks Mc Beta Evo Factory 300Class C10:20
81George Price South Shropshire MCCGas Gas 250Class C10:21
82Stuart WalkerMansfield MaunGas GasClass C10:22
83Ben OwenNorth Berks MCCBeta Evo 250ccClass C10:23
84Ashley ThomasNorth Berks 250 Beta Class C10:24
85Shane CampionStratford Upon Avon Beta 300Class C10:25
86Mike Spence South Shropshire Gas Gas 250Class C10:26
87Reece TalbotNormand MCC2022 Repsol 301Class C10:27
88Luke ThomasOswestry GasgasClass C10:28
89Hugh BarkerHook Woods Trials ClubVertigoClass A10:29
90Dan ThorpeHillsborough MCCJSM Gas Gas 300Class A10:30
91Tim PearsonSheffield & Hallamshire Splat ScorpaClass A10:31
92Richard Sadler Richmond Vertigo UK Class A10:32
93Chris AlfordLincoln Mc & CcBirkett Bvm Scorpa Class A10:33
94Craig TalbotWilts BorderBvm Beta 300Class A10:34
95Finley BelcherNorth BerksBVM TRS RR300Class A10:35
96Stuart Mack East Lothian MccMalcom Rathmell SporClass A10:36
97Luke WalkerEarl Shilton Trials ClubMRS ShercoClass A10:37
98Rob WarnerNorth BerksMontesa 300Class A10:38
99Kurt BrainStroud Valley MCBVM Beta 300Class A10:39
100Joe CollinsNene Valley MCCJohn Lee Beta 300Class A10:40
101Kaytlyn AdsheadPeveril MCCTRS 300Class A10:41
102Duncan MacCollKinlochleven And District BetaClass A10:42
103Will McBain Berkhamsted MCCJohn Lee VertigoClass A10:43
104Andrew BlackmanWaltham Chase MCCJohn Lee BetaClass A10:44
105Jamie Galloway Dunfermline DMCCTRRSClass A10:45
106Sam HaslamBerkhamsted MCCJohn Lee GasGasClass A10:46
107Jack WelchSouth Shropshire MCCGas Gas Class A10:47
108Sam YeadonYeadon Guiseley DMCAcklams Beta 300Class A10:48
109Thomas HousecroftYeadon GuiseleyVertigoClass A10:49
110Tom MossEastbourne & District MCCHonda 300Class A10:50
111Alice MintaSouth Shropshire MccScorpa 250Class A10:51
112Jack SavageLlandrindod WellsVertigoClass A10:52
113Jack AustinIlford MCC&lccMontesa 301Class A10:53
114Chris WickhamStratford Upon AvonBETA EVO 300Class A10:54
115Chris PearsonSheffield And HallamshireSplat Sherco 300Class A10:55
116Joe SpiveySheffield And Hallamshire McSplat SXS TRRSClass A10:56
117Tom Haslam Berkhampsted MCCGasGasClass A10:57
118Callum Williamson Scarborough DMCHonda Class A10:58
119Sam RhodesSheffield & HallamshireGas GasClass A10:59
120Olly KendraEboracum DMCTRSClass A11:00